Hakkımda


1950 yılında Eskişehir'de doğdu, Askeri Hava Lisesini İzmir'de tamamladıktan sonra 1970 yılında Hv. Harp Okulunu, 1971'de Hv. Lisan Okulunu, 1972'de Hv. Muhabere Elektronik Okulunu bitirdi. Liseyi ikincilikle, diğer okulları birincilikle tamamladı. Hv. Teknik Okullarda bir süre muhabere subaylığı ve Elektronik Dersler öğretmenliği yaptı. Ayrıca, Ege Üniversitesi İTBF Üretim Bölümünde 1975 yılında lisans, 1977 yılında yüksek lisans öğrenimlerini tamamladı. Ege Üniversitesi İşletme Fakültesinden 1979 yılı sonunda Doktora derecesini aldı ve Hv. Harp Okuluna öğretim üyesi olarak atandı. 1980-1990 yılları arasında Hv. Harp Okulunda İşletme Bölümü Başkanlığı ve öğretim üyeliği yaptı. 1990 yılında Doçent oldu. Bu arada Türk Hava Kuvvetleriyle ilgili çeşitli projelerde görev aldı. 

1990 yılında emekli olarak iş yaşamına girdi. Bir şirketler grubunda ve kurdukları şirketlerde yapı malzemeleri ticareti ve üretimi, villa yapımı gibi alanlarda ortak, genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak 2005 yılına kadar görev aldı. Körfez Krizi ile başlayan, çeşitli büyük krizlerin yaşandığı bu dönemde iç-dış ticaret ve distribütörlükten, sanayiciliğe kadar çeşitli dönüşüm ve gelişimleri yaşadı. 2005 yılında aktif iş yaşamından ayrılıp akademisyenliğe geri döndü.

2005-2008 yıllarında Bişkek'te Kırgızistan-Türkiye Manas Üniv. İİBF'de İşletme Böl. Başkanlığı, kurul üyelikleri ve Senato üyeliği yaptı. Bölgenin ekonomik ve toplumsal gelişimi açısından önemli olan "Uluslararası Girişimcilik Kongreleri" dizisini Bölüm olarak başlatarak başarılı ilk iki kongreyi düzenledi. 2008 yılında Haliç Üniv. Müh. Fak. End. Müh. Bölümüne öğretim üyesi, 2009 yılında Bölüm Başkanı ve Profesör oldu. 2015 yılı sonuna dek bu görevini ve çeşitli kurul üyeliklerini sürdürdükten sonra 2016 yılı başında İst. Gelişim Üniv. Müh. ve Mim. Fak. End. Müh. Bölümüne Bölüm Başkanı olarak geçti. Bölüm 2019 yılında, Dünyaca ünlü ABET mühendislik akreditasyonunu Türkiye’de almayı başaran 5’inci End Müh Bölümü oldu. Halen bu bölümde öğretim üyeliğini sürdürmektedir. 13 kitabı, çok sayıda ulusal ve uluslararası yayını bulunan Prof. Dr. Kenan ÖZDEN, Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) 2010 Yılı Mühendislik Dalında Telif Kitap Ödülünü kazandı.Özgeçmişim CV (Eng.)
Prof. Dr. Kenan ÖZDEN


kenanozden@superonline.com


"İnsan evrende gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar."
-Yaşar KEMAL -


Web Yazılım & Tasarım ® Mücahit Mustafa YILDIZ